Kapat
Deneme 447 0

Tachykardia / Gizem ERDİ

TACHYKARDİA

Seçkin bir yer burası, “Retorik bilmeyen giremez!” diyor ruhumun aynası.

Aklımdan geçenler sorulduğunda,

Gözlerimin karalığında , sükunum herkesi boğduğunda;

Derhal fırlıyorum ayağa, özümden eminliğim rahatsız ediyor onları, memnun kalıyor,rahatsızlık vermeye geldiğimi fısıldıyor iç sesim, hiç gülümseyişim onlara.

Üç renk kalemim bir kelimem var .

Tachykardia.

Dağınık bir üslupla yazıyorum ak tahtaya,

Tachykardianın kızıllığı kanatıyor bakanları.

Atik hareketlerim boş bakışlar önünde dans ediyor.

Sükundan uzak koyulukta siyahın koynunda , masum bir mavi yegane kelamımın kardia kısmını yarım kalp biçiminde çerçeveliyor.

“Kardia kalp” diyor , ikinci bir kibar lakin sert saldırı ile tachy de kirli mavilik arasında kalıyor.

“Tachy ise hızlı demek… Tachykardia, dakikadaki kalp atış hızının 100’ü aşmasıdır.Aştıran durumlar ile birlikte. Elbette bu değer yaş ayrıca yaşananlarla oynuyor.”

“Tachykardia” diyor, kalbimi tutuyorum, “ Tüm acılar,kin ,öfke, çaresizlik , haykırılamayanlar, can acıtıcı camdan lanetler.” İfademden ruhumun meçhul geçmişi okunuyor,yanan can kül ediyor. Gizemimi korumak, kıvranışımı silmek istercesine gevşetiyorum mimiklerimi. Tüm o fer ve onun sönüşü, ölüşü, çürüyüşü, yok oluşu…

Hepsi burada kardia.

Gönüllerin hızlı ritmi.

İntiharda ölenin, idama sürüklenenin, izi siliniyor bu mekanda. Kanı süpüren gözyaşları çürüyenin ruhunu canlandırıyor. Müthiş bir inovasyon nüksediyor.

Gözün yiten gönüle feryadı sel oluyor.

Köklü umut ağacı, ruhu en dipten soymak borusu ile aitliğine zincirinden kavrayıp getiriyor.

Zincirin zeminde sesi konçerto oluşturuyor.

Zamanla, zamanda, bu hızlı tınılar ahenkte kalbin atışına karışıyor.

Kalpteki umut, ritmi ile tüm bedene yayılıyor.

Tachykardia belki de sanatın en evrenseli olan müziğin terimine dönüşüyor.”

Bu kez abanozda boğuluyor akşın tenim, kara gözlerim son hamlesini ediyor.

Tachykardia ile uyum sağlama amacı ile benzer eğrilikte açıklama yaptığım iki kelime sevişecek şekilde büyük, kıvrak harflerle BPM yazıyor, konuşarak Beats per minute açıklamamı yapıyorum. Beat’ın a’sı kardia ile münasebetsizlik içerisinde haz bahçesinde zevk iniltileri ile kıvranıyor.

Yalnızca esansı temelli olanlar duyabiliyor; elektrogitarın agresifliği, arpın zerafeti, kemanın hanım inceliği, gerçek müzikalitenin saflığı, hayatın hakikati. Tüm bunlar;  yeni umudun ormanında, sanatın uyumunda, ifadenin kuvvetinde, fırçanın darbesinde, retoriğin şems-i şitâsında, yeni doğuşun, baharın, bpm’in, hızlanacak gönlün kreşendosunda ,tachykardia’da.

 

Tachykardia, Akad Mitleri’nin aşk, savaş ve bereket tanrısı İştar’ın geniş kalçaları ve Baal’ın bel küreği arasında kalıyor.

İştar şehvetinde yok ettiğimiz kalbin ritmine sebep olan beyin, susuyor, hükmediyor ve sükun dolu hiç gülümsemesi karşısındakileri mest ediyor. Orkestra şefimiz reverans veriyor ve perde kapanıyor. Tachykardia’ya sebep olanlar bizi mistiklik poyrazlarında sersemletmeye devam ediyor.

Bir Cevap Yazın