Kapat
Felsefe 396 0

Belki Sonra | Gizem DAŞDEMİR

BELKİ SONRA
Hayatı sonralarla yaşıyoruz. Sonra geziyor, sonra okuyor, sonra bunların hiç birini yapmaya vakit bulamıyoruz. Elimize geçen tüm fırsatları hayatın uzun soluklu yarışmasında elimizden düşürüyor, kaybediyoruz. Bunlar için belki kendimize, bazen şartlara, çoğunlukla kadere kızıyoruz. Oysaki durup on dakika elimizden kaçırdıklarımızı düşünsek, sonralara ertelediğimiz hayallerimizi, belki dediğimiz o dil kursunu, zamanım yok diye okumayıp ertelediğimiz onlarca kitabı…

Aslında ne kadar da çok şey var değil mi yapmak istediğimiz. Ama sonra. Hep sonra. Her şey sonra. Bir gece uyuduktan sonra sabah uyanıp uyanamayacağımızın garantisi dahi yokken bu sonralar size de çok sonra gibi gelmiyor mu? Hayat düşündüğünüz kadar keskin ve kırmızı çizgilerle donatılmış bir kule değil. Peki bu sonraya neden bu kadar çok şey sığdırdığınızı hiç kendinize sordunuz mu? Ben sordum. Ve aldığım cevap karşısında irkildim. Bir hayalime ulaşmak uğruna bu genç ve kısıtlı ömrümde onlarca hayalimi görmezden gelmiş, hiçe saymıştım. Mutlu muydum peki? Hiç sanmıyorum. Bu sonra denilen zaman ne kadar sonra gelecek bilmiyor ve bunun ağır korkusuyla yaşıyordum. Biz insanlar hiç dinlemiyor ama çok konuşuyoruz, yapmıyor ama yapandan da lafımızı esirgemiyoruz, yüzyıllarca hatırlanmak istiyor ama çabucak unutuveriyoruz.

İstediğimiz anda ne düne gidebiliyoruz, ne de yarına. Elimizde bir tek bugünümüz varken onu da sonralara bırakıyoruz. Yaşlandığınızı düşünün, dönüp geçmişinize baktığınızda gülümsüyor iseniz “ Tebrikler! Mükemmel bir hayat yaşamışsınız demektir.’’ Eğer aklınızdan keşkeler geçiyorsa, yapmak istedikleriniz varsa kalkın ve istediklerinizi gerçekleştirebilmenin yollarını arayın. Hayatınız her an son bulabilir, hayatınız son bulana kadar gülün, sonra değil şimdi deyin, belki değil hemen deyin. Bir tane hayatımız, kısıtlı süremiz bilakis sonsuz hayallerimiz var.

Gizem Daşdemir

Bir Cevap Yazın